Den blodiga slutstriden om Berlin inleddes i april 1945. När Adolf Hitler insåg att Tredje riket skulle gå under beslutade han sig för att ta sitt liv. För att hans kropp inte skulle falla i segermakternas händer gav han order om att den skulle brännas och alla kvarlevor förstöras. Den 30 april 1945 begick han självmord tillsammans med sin hustru Eva Braun. Efter kriget genomfördes flera undersökningar som syftade till att ta reda på vad det var som egentligen hänt nere i bunkern. Var verkligen Hitler död eller hade han lyckats komma undan?
Boken Hitlers död handlar om de dramatiska dagarna i april 1945 som föregick Tredje rikets undergång. Den skildrar de intensiva striderna på Berlins gator, stämningen i den tyske diktatorns bunker och hans död. Den behandlar även de rykten om Adolf Hitlers påstådda överlevnad som spreds efter krigsslutet.
Boken ingår i serien Världens dramatiska historia.
Våren 1945 var det uppenbart att Tyskland skulle förlora kriget. Den stora alliansens styrkor pressade tillbaka tyskarna på alla fronter och när Röda armén bröt igenom de tyska försvarslinjerna vid Seelow vid floden Oder låg vägen till Berlin öppen. Läget i den tyska huvudstaden var desperat. Stora delar av Berlin hade förvandlats till ruiner genom de allierades bombningar och många människor levde under svåra förhållanden i källare och skyddsrum. Än värre skulle det bli när den blodiga slutstriden om den tyska huvudstaden inleddes i slutet av april. Innan månaden var slut var Hitler död.
Boken inleds med en skildring av firandet av Hitlers födelsedag den 20 april 1945 och avslutas med Tysklands kapitulation drygt två veckor senare. Läsarna får följa det dramatiska händelseförloppet såväl nere i Hitlers bunker som under striderna på marken bland Berlins ruiner. Ett särskilt avsnitt ägnas åt Adolf Hitlers död och de myter och konspirationsteorier som florerat och allt jämt florerar kring denna dramatiska händelse.