Berömda sista ord
Spännande, lättläst och underhållande
Berömda sista ord – och historien bakom dem av författaren och journalisten Åke Persson är en spännande, lättläst och underhållande bok bestående av ett tjugotal minibiografier – långa och korta – över en rad spännande historiska personer.
Med avstamp i deras sista ord får vi veta hur dödsögonblicket såg ut: hur dog de, vilka var där, vad är myt och vad är sanning? Som vanligt överträffar verkligheten dikten varje gång.
Författaren berättar här trovärdigt och initierat om de sanna och fascinerande historierna bakom de bevingade orden. Historierna är hämtade från olika tidsepoker och från olika delar av världen. Gemensamt för bokens män och kvinnor är att de levt ett fascinerande liv eller gått en dramatisk död till mötes.
Åke Persson, född 1962, är journalist och författare. Han har en fil. kand. i historia, har jobbat på flera av Sveriges största dagstidningar och hörs ofta i radio. Han har även varit redaktör för tidskrifterna Allt om Historia och Levande Historia samt redaktionschef på Allt om Resor och Tidningen Vi. År 2010 utkom bästsäljaren 101 historiska myter. Åke bor i Stockholm och är i dag redaktionschef på tidningen PROpensionären.
Bokfakta
Format: | Print on Demand |
---|---|
ISBN: | 9789175457499 |
Sidantal: | 240 |
Utgiven: | 2014 |